</header>

موفقیت در ازدواج

موفقیت در ازدواج

اسکار وایلد:” ازدواج پیروزی تخیل بر عقل است. ازدواج دوم پیروزی امید بر تجربه است.” 

در یک مطالعه که اخیرا انجام شده است خلاف این موضوع بیان شده است: ازدواج معمولا پیروزی عقل بر دانسته های شهودی موثق است. گوش فرا دادن به صدای قلب و درون که تمامی نقاط مثبت و منفی را آشکار میکند، به داشتن یک ازدواج رضایتبخش تر کمک می کند.

پیش بینی میزان رضایت زناشویی به وسیله  شهودهای ضمنی

Kak sri  “میگوید قلب شما می داند که چگونه دروغ نگوید. این فوق العاده است که  این موضوع بر قلب شما بنشیند نه تنها بر زبان.”

در یک مطالعه که اخیرا توسط جیمز مک نالتی و همکارانش(۲۰۱۳) انجام شده، ۱۳۵ زوج که جدیدا ازدواج کرده بودند، میزان واقعی تصورات اگاهانه از نوع ارتباط و همچنین میزان ضمنی تصورات نااگاهانه خود از نوع ارتباط را بیان کردند. بعد از آن به مدت چهار سال ،هر شش ماه میزان رضایتمندی خود از زندگی زناشویی را گزارش کردند. نگرش خودکار و ناآگاهانه ای که بیان کرده بودند بهتر توانست میزان رضایتمندی از زندگی زناشویی را پیش بینی کند. بررسی نشان داد که واکنش های نا اگاهانه به تصورات از همسر که در واقع نوعی از احساسات است، معمولا موثق تر از واکنش های آگاهانه است. مک نالتی معتقد است که مطالعه آنها  معیار مناسب تری از نگرش واقعی زوج های جوان به یکدیگر نسبت به آن چیزی است که آنها به دیگران می گویند و حتی  به یکدیگر بیان می دارند. در این حالت واکنش های نا اشکار شهودی می تواند برای پیش بینی اینکه آیا مردم از ازدواج خود خوشحال هستند یا نه  بسیار قابل استناد و حائز اهمیت باشد.

مک نالتی بیان می دارد که زوج های جوان قادر نیستند به درستی پیش بینی کنند که آیا همچنان از رابطه خود راضی باقی خواهند ماند یا نه، تا اندازه ای علت این موضوع  آن است که  انگیزش قوی آنها  برای درک ارتباطشان همراه با دیدگاهی کاملا  مثبت میتواند منجر به  ارزیابی اریبی از نوع رابطه آنها شود. مک نالتی بیشتر ادعا میکند که اگرچه ممکن است انگیزش احساسی که باعث مثبت دیدن رابطه میشودواقعیت های همسر را به صورت غیرطبیعی نشان دهد ولی می توان گفت ارزیابی اگاهانه  از نوع رابطه، ارزیابی خودکار و نا ملموس آنها از رابطه، معمولا توسط انگیزه های احساسی آنها تحت تاثیر قرار نمی گیرد و غیرقابل تغییر می باشد.  این مطالعه نشان می دهد اگرچه مردم ممکن است قادر نباشند یا تمایلی نداشته باشند نارضایتی های عمیق خود از همسرشان را تشخیص دهند ولی این نارضایتی ها ممکن است  نوع رابطه شان را شکل دهد  و نیز در ارزیابی های ناخود اگاه خود را نشان دهد. ارزیابی ها بهتر می تواند روند رضایتمندی از زندگی زناشویی را پیش بینی کنند . مک نالتی و همکارانش نوعی از “آزمون عشق” را طرح ریزی کردند که  بتواند ارزیابی های شهودی را مشخص کند. این “آزمون عشق” همیشه دقیق نیست اما نسبتا می تواند نشان دهنده گرایش های کلی را نشان دهد. این بینش های بنیادی اگرچه به طور کلی مناسب هستند ولی کمبود اطلاعات بیشتر که میتواند تنها از طریق آشنایی بیشتر با همسر به دست آید وجود دارد. همانطور که در بسیاری از موارد دیگر مشاهده می شود، ادغام دانش بصری با استدلال فکری سودمند است.

مثال دیگری از برتری دانسته های شهودی در پیش بینی  کیفیت ازدواج در آینده از مطالعات جاستین لاونر و همکارانش (۲۰۱۲)  به دست می آید که آنها بررسی کردند که  تجربه”cold feet”قبل از ازدواج  به چه میزان می تواند نتیجه رابطه  را پیش بینی کند. مطالعه نشان می دهد، در مواردی که هیچ گونه شک و تردیدی در انتخاب عاشقانه نیست معمولا بهتر از مواردی است که شک و تردید عاشقانه وجود دارد. در واقع، زنانی که شک قبل از ازدواج داشتند ۵/۲ برابر بیشتر از زنانی که این  شک و تردید را نداشتند طلاق می گیرند و چنانچه به زندگی مشترک ادامه دهند میزان رضایتمندی آنها کمتر خواهد بود . آقایان حتی ممکن است خیلی بیشتر از زنان شک و تردید قبل ازدواج داشته باشند ولی تاثیر آن بر نتیجه رابطه زناشویی آنها کمتر معنی دار بود.

باید توجه داشت که پدیده داشتن “cold feet” یک پدیده و واکنش خودکار شهودی است که  بعضی اوقات بر استدلال فکری غلبه میکند و در این حال ازدواج انجام می شود. زمانی که این اتفاق می افتد، احتمال طلاق به میزان زیادی در بین زنان افزایش می یابد.

مثال دیگر از اهمیت دانسته های احساسی شهودی برای پیش بینی موفقیت ازدواج در مطالعات جان گاتمن(۱۹۹۸) به دست می آید که بیان داشت اهانت و توهین زوجین به چهره همسر(مکالمات بین زوجین که ضبط شده است) یکی از اصلی ترین پیش بینی کننده های طلاق می باشد.

انتخاب همسر رمانتیک

رز فرانکن می گوید” همه می توانند پراحساس باشند ولی تنها عاشقان واقعی حماقت میکنند”

شخصی گفته است” عشق برای دیوانه ها به اندازه ای عاقلانه هست که در آن شانس بیاورند”

مطالعه ای که در بالا بدان اشاره شد چندین مفهوم جالب دارد ولی یک مورد از آن که در اینجا بحث می کنیم موضوع انتخاب همسر رمانتیک است. این مطالعه، که بیان می دارد ارزش شناختی ارزشمند صدای خاموش قلب ها و غلبه آن بر تفکرات منطقی با فرض عشق رمانتیک بسیار شدید که کم هم احمقانه نیست ،تناقض دارد. عشق رمانتیک که صرفا بر روی محبوب تمرکز دارد، معمولا با عقل ناسازگاری دارد و اعتقاد دارد که زمانی که ما عاشق هستیم ما به ندای قلبمان گوش می دهیم در حالی که ممکن است با ندای عقل ما تناقض داشته باشد.

به دو نمونه ای که در ادامه به آنها اشاره می شود توجه کنید. الیزابت زنی فعال و صاحب اندیشه در دوران چهل سالگی مرد زندگیش را ملاقات کرد که او هم همسن الیزابت بود.  به خاطر عاقل و حساس بودن، الیزابت قبل از اینکه تصمیم بگیرد تا جذابیت های خود را به مرد نشان دهد بسیار تردید داشت. الیزابت متوجه شد که آنها چقدر با یکدیگر تفاوت دارند، آن مرد بسیار خجالتی بود فردی بسیار جدی ولی الیزابت بسیار پرحرف مثبت و بسیار شوخ طبع بود. او فکر می کرد که بزرگترین مانع در بین روابط آن دو این است که آنها قبلا ازدواج کرده بودند. . الیزابت هیچ وقت تصور نمی کرد که همسر خود را ترک کند و مطمئن بود که آن مرد هم هیچگاه فکر نمی کرده که از همسر خود جدا شود. به هرحال او تصور می کرد که موانع ازدواج  و عشق آنها چندان حائز اهمیت نیست. اگرچه استدلال فکری او متناقض با احساسات درونش بود ولی قلب او غلبه کرد چون که الیزابت به آن مرد اعتماد کرد . در نهایت آنها این رابطه را ادامه دادند و ازدواج کردند و اکنون با خوشحالی زندگی می کنند.

مورد دیگر که متناقض با قبلی است مربوط به جانت است زنی که قبل از اینکه به  ندای قلب خود گوش فرا دهد و آن را دنبال کندخوب فکر نکرده بود. او تحصیلات عالیه خود را رهاکرد و با مردی ازدواج کرد که دیگران می گفتند اصلا مناسب او نیست. مزیت مهم همسر جانت برای او این بود که او را قادر ساخت تا از زیر سلطه ای که در خانه بر روی او بود فرار کند و جایگاه خود را داشته  باشد. زمانی که راجع به کیفیت ارتباط او با آن مرد پرسیده شد ، جواب داد که”ما عاشق یکدیگر بودیم و این بزرگترین مشکل ما بود”. جانت زمانی که ازدواج میکرد دیوانه وار عاشق همسرش بود ولی دلایل او برای ازدواج اشتباه بود: هرچند که او قادر بود از شرایط نا مساعد فرار کند اما او هیچ شرایط جایگزین مثبتی پیشنهاد نمیکرد. او از اتفاقات بد پیشگیری میکرد ولی هیچ وقت اتفاق بهتری را ایجاد نمیکرد. از همان ابتدا رابطه آنها حول بیرون از خانه بودن و تا دیروقت الکل نوشیدن میچرخید. زمانی که آنها ازدواج کردند نوشیدن فراوان الکل یه بخش عادی در زندگی آنها شده بود. در نهایت جانت همسر خود را ترک کرد.

هر دو زن انتخاب کردند تا به صدای قلب خود گوش دهند اما الیزابت از عقل خود نیز مشورت گرفت در حالی که جانت به طور کامل عقل را کنار گذاشته بود. ثابت شده است که هرچند یک قانون طلایی  مشخص در مورد گوش فرا دادن به صدای قلب وجود ندارد اما برخی از هماهنگی ها بین عقل و احساس میتواند به صلاح باشد.

هماهنگی عقل و احساس

ارنست همینگ وی می گوید”چیزی اخلاقی است که شما بعد از انجام آن احساس خوبی دارید و چیزی غیر اخلاقی است که شما بعد از انجام آن حس بدی دارید”

استدلال فکری و بینش شهودی مزایای شناختی زیادی در شرایط مختلف دارند. نظرات مختلفی وجود دارد که اولویت دادن به بینش شهودی در اموری که به احساس مربوط است می تواند ارزشمند و مفید باشد. با این وجود،احساس هم می تواند اشتباه کند. مک نالتی اشاره کرده است که در برخی موارد، ارزیابی های شهودی نا اشکار نمی تواند بهتر از ارزیابی های ضمنی(عقلی) میزان رضایتمندی از زندگی زناشویی را پیش بینی کند. مشخص است که هم نگرش آشکار و هم نگرش نا اشکار چه احساسی باشند و چه عقلانی باشند نباید با هم در تناقض باشند بلکه باید هماهنگ باشند به خاطر همین است که این فرایند دلالت بر” هوش هیجانی ” دارد.

یک جا قرار دادن نگرش های آشکار و نا آشکار کار دشواری است به گونه ای که ما احتیاج داریم برای پنهان نکردن نگرش های غیراشکار تلاش کنیم درحالی که ممکن است این نگرش ها با احساس ما تضاد داشته باشد. نگرش های نا آشکار چه احساسی باشد و چه عقلانی. هر دو آن ها درست هستند.

به عنوان مثال، عشق در نگاه اول که یک نگرش شهودی احساسی است، نشان دهنده حالتی است که روابط عشقی بسیار شدید را بیشتر میکند. جستجو درباره جنبه های عقلانی عشق در نگاه اول چیزی نیست که مردم علاقه ای به دانستن آن داشته باشند. . و حتی اگر بدانند احتمالا جنبه های منفی آن را بیشتر از جنبه های مثبت براورد خواهند کرد. ازدواجی که نتیجه عشق در نگاه اول باشد مثال بارزی از غلبه درک حسی بر دلالیل عقلانی است. انتخاب همسر دشوار است . زمانی که همسر خود را رمانتیک انتخاب می کنید همیشه بهتر است به صدای قلب خود گوش دهید ولی چشم عقل خود را خوب باز کنید.

مطالب مرتبط:

سبد خالی است

در صورت بروز هرگونه مشکل با شماره 02188390282 تماس حاصل نمایید.