</header>

چیره شدن بر ترس و افزایش جرات

چیره شدن بر ترس و افزایش جرات

می دانستید که شاید بزرگترین چالش زندگی شما چیره شدن بر ترس و افزایش جرات و شهامت شماست؟

ترس بزرگترین دشمن آدمیزاد بوده و هست. هنگامی که فرانکلین روزولت گفت: تنها چیزی که باید از آن بترسیم خود ترس است” منظورش این بود که احساس ترس آن چیزی است که باعث اضطراب، پریشانی و ناشادی ما می شود، نه خودِ واقعیِ ترس.

هنگامی که ما عادت به پرجرات بودن و اعتماد به نفس راسخ داشته باشیم، دنیایی سراسر جدید پراز امکان پذیرها به روی ما باز می شود. فقط تصور کنید که چه می شد اگر جرات داشتید و آن کسی بودید که رویای آن را دارید یا کاری را انجام می دادید که رویای انجام آن را دارید اگر که ترس های کنونی را در جهان خود نداشتید؟

عادت دلیربودن خود را پرورش دهید

خوشبختانه، عادت پرجرات بودن و دلیر بودن را نیز مانند هر عادت دیگری می توان از راه تمرین و تکرار یاد گرفت. ما باید پیوسته با ترس های خود رو به رو شده و بر آن ها چیره شویم تا آن گونه شجاعتی را بسازیم که ما را توانا می کند تا با پستی ها و بلندی های ناگزیر زندگی، بدون نگرانی مقابله کنیم. نقطه ی شروع در چیره شدن بر ترس و پرورش جرات، نگریستن به عامل هایی است که زمینه را برای نگرانی ما فراهم می کنند. منبع و ریشه ی بسیاری از ترس های ما شرایط کودکی است که معمولا با نقد مخرب همراه است. این باعث می شود تا دو گونه ی اصلی ترس در ما رشد کند. ترس از شکست که باعث می شود فکر کنیم “نمی توانم، نمی توانم، نمی توانم” و ترس از پذیرفته نشدن که باعث می شود فکر کنی “ناچارم، ناچارم، ناچارم”. ترس ها ما را فلج می کنند، ما را از کردار سازنده در مسیر رویاها و هدف هایمان باز می دارند.

دانش اعتماد به نفس

“چگونه اعتماد به نفسی محکم و استوار بسازیم و به همه ی هدف هایمان دست پیدا کنیم”

هنگامی که اعتماد به نفسی محکم و راسخ را در خود پرورش دهیم جهانی سراسر بهتر پیش روی ما قرار می گیرد.

من همه ی اطلاعاتی را که برای یکدست کردن و ساختن ذهن خود به آن ها نیاز دارید یکجا کرده ام. در این بسته ی آموزشی منحصربه فرد، شماری از گام های عملی تمرینی را یاد می گیرید که برای ایجاد احساس بدیهی اعتماد به نفس به آن ها نیاز دارید.

بیشتر بدانید تا کمتر بترسید

ترس از ناآگاهی می آید. هنگامی که اطلاعات ما محدود است، تردیدها ما را فرا می گیرند، از نتیجه ی کردار خود نامطمئن و عصبی می شویم. ناآگاهی باعث می شود تا از تغییر بترسیم، از ناشناخته بترسیم و از آزمودن هرچیز تازه و متفاوت دوری کنیم. اما عکس آن هم درست است. هر کاری برای گردآوری اطلاعات بیشتر و درست تر درباره ی موضوعی ویژه، دلیری و جرات و اطمینان ما را در آن زمینه افزایش می دهد. این را می توانید در بخش هایی از زندگی تان ببینید که هیچ ترسی در آن ها ندارید چرا که از آنچه انجام می دهید کاملا آگاهید. احساس می کنید کاملا شایسته اید و ظرفیت انجام هر رخدادی را دارید.

ترس هایتان را تحلیل کنید

هنگامی که عامل های اصلی که باعث می شود ترس به شما راه پیدا کند را تشخیص می دهید، گام بعدی آن است که به صورت عینی ترس های شخصی خود را تحلیل کنید. بالای یک برگ سفید کاغذ بنویسید ” از چی می ترسم؟”  به یاد داشته باشید که همه ی افراد باهوش از چیزهایی می ترسند. این خیلی طبیعی و عادی است که نگران امنیت فیزیکی، عاطفی و مالی خودتان و افرادی که برای شما مهم اند، باشید. یک انسان پرجرات، انسانی نیست که نمی ترسد. همان گونه که مارک تواین (ع) گفت: “دلیری یعنی ایستادگی در برابر ترس، چیرگی بر ترس – نه غیبت ترس.”

انجام تمرین

فهرست ترس را با نوشتن هر چیزی، کوچک یا بزرگ، که باعث ترس، پریشانی و اضطراب می شود، آغاز کنید. درباره ی آن بخش هایی از زندگی یا کارتان بیاندیشید که در آن ها ترس می تواند شما را عقب نگه دارد یا شما را ناچار کند تا در شغلی یا رابطه ای بمانید که با آن شاد نیستید. پس از اینکه ترس هایتان را نوشتید، آن ها را به ترتیب اهمیت مرتب کنید و سپس یکی یکی آن ها را جدا کنید.

برایان تریسی

مطالب مرتبط:

سبد خالی است

در صورت بروز هرگونه مشکل با شماره 02188390282 تماس حاصل نمایید.